Április 15-ig várják a szervezők az olyan háromtagú diákcsapatok jelentkezését, akik bátrak megmutatni, hogyan változtatnának bizonyos történelmi eseményeken.
A verseny négy részből áll:
- online tréning: április 24–30.
- online selejtező május 2–8.
- elődöntő és döntő május 28.
Az online tréning segítségével a diákok rövid videókból sajátíthatják el a problémamegoldás alapjait. Ezután következik az online selejtező, amelyen a tréninganyagok alapján a résztvevő csapatok online tesztet töltenek ki, egy előre meghatározott esettanulmányt feldolgozva. Az itt legjobb eredményt elérő csapatok pedig bejutnak a következő fordulóba. Az online fordulóból az elődöntőbe bejutott legjobb csapatok a módszertani alapokat felhasználva egy hosszabb hangvételű történelmi esettanulmányt oldanak meg. Az elődöntőt sorsolás előzi meg: a kialakult sorrendben párhuzamosan több helyszínen kerül sor a csapatok által kidolgozott esettanulmány-megoldások bemutatására. Az elődöntő végén kiderül, hogy melyik négy csapat kerül be a döntőbe, a végső megmérettetésre.
Az elődöntő során tolmács fordítja majd magyarról román nyelvre, illetve románról magyar nyelvre az elhangzottakat. A döntőben ugyancsak szinkrontolmács segítségével a legjobb négy csapat mutatja be újra az adott esettanulmányra elkészített megoldását, kidolgozott stratégiáit a szakmai zsűri előtt, hogy elnyerje az első helyért járó díjakat, illetve a verseny főnyereményét: egy ingyenes hétvégi kirándulást Budapestre.
A versenynek kettős célja van: egyrészt a fiatalokkal már középiskolás korban megismertetni a problémamegoldás módszertani hátterét, másrészt bővíteni a diákok világtörténelmi ismereteit. A megmérettetés kívánt hozadéka a diákok számára a vonzó nyereményeken kívül, hogy a későbbiekben jól használható elemzői és előadói kompetenciákat sajátítsanak el, fejlődjön a kritikus gondolkodásuk, a kooperációra való hajlandóságuk, és élhetnek azzal a lehetőséggel, hogy a kreativitásuk szerint formálják át a mindannyiunk által ismert történelmet egy történelmi személyiség bőrébe bújva.
A versenyről további részletek és aktuális információk a Problema Solvenda Romania Facebook- vagy Instagram-oldalán, valamint hamarosan a honlapján találhatóak.
A szervezők 2022. április 15-ig várják az érdekelt középiskolás csapatok jelentkezését. A jelentkezési űrlapot és az érvényben levő versenyszabályzatot az alábbi linken lehet elérni.